2 Kreta_coaching w drodze

IMG_0407
Agios NIcolaos

Usłyszałem od kogoś, że na Krecie jest nudno, bo kamienne plaże i nie ma atrakcji. Ciekawe. Oczywiście to zależy dokąd i którędy idziesz. Byliśmy dziś w klasztorze ukrytym w górach. Mnisi żyją tu w małej grupie. Dosłownie kilka osób. Kościół w obediencji bliższej katolicyzmowi niż prawosławiu. Nie ma ikonostasu tylko ołtarz jak w kościołach katolickich przed zmianą po soborze Watykańskim II, tyłem do ludzi. Rotundowy kościół. Ikonostas malowany na ścianach na kopule. W typowym kulcie greckim, prawosławnym jest ścianą ikon. Ikona jest święta. Dlatego zawsze malowana jest w podobny sposób by nie naruszyć jej świętych znaków. Ikonostas dla ludzi wierzących to wrota do nieba, pas transmisyjny do świętych i samego Chrystusa. Po cośmy tam byli? Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: czym jest nasza duchowość? Rozwój osobisty bez duchowości jest jak życie bez wody. Co jest twoim skarbem? Możesz się tego dowiedzieć tylko, gdy odkryjesz tajemnicę. W drodze jesteśmy wielokrotnie obdarowywani. Czasem nawet nie zauważamy darów, zaproszeń, szans. Dar trzeba umieć przyjąć a potem, co najważniejsze, umieć go spożytkować a potem być może podzielić się nim.

Na zdjęciu jest jezioro ze słodką wodą, jezioro, które graniczy ze słonym morzem. Kilkadziesiąt metrów odległości. Co za metafora!

2 Kreta_coaching w drodze
Oceń artykuł

Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

1 komentarz

  1. W czasie moich podróży, często zaskakiwało mnie, że ludzie gdzie indziej żyją podobnie a jednak inaczej. To było takie ciekawe uczucie, pojawiające się zawsze po dłuższej przerwie w podróżowaniu. Tak jakby otwierały się oczy :) Jak ktoś mówi, że się nudzi, to tak chciałabym sobie wziąć od takiej osoby ten czas, którego nie umie wykorzystać. Dla mnie doba za krótka :)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.