Eksperci

na stanowisku
na stanowisku

– Czy świat jest dobrze urządzony, czy przeciwnie, źle? Jedni znajdują rozliczne argumenty żeby udowodnić pierwszą tezę, inni drugą, a jeszcze trzecia grupa twierdzi, że jest tak i tak, i tylko od jednostki zależy, do której wizji świata się przyłączy – powiedział pierwszy ekspert.

Na to drugi ekspert odezwał się:

– Ależ drodzy panowie, przecież sprawę można a nawet należy zobiektywizować, są dowody, istnieją fakty. Świat jest obiektywnie niesprawiedliwy i oparty na wyzysku.

– Co to, to nie – odezwał się trzeci ekspert. – Świat, owszem ma wady ale jest przepełniony altruizmem i pięknem. Ponadto można w nim doszukiwać się ręki Boga.

– Co za bzdura! – wykrzyknął drugi ekspert. – Znalazł się kreacjonista! Nie ma dowodów na żadną rękę Boga, raczej diabła, jeśli koniecznie chce pan używać tych religijnych metafor.

– Owszem jest w świecie ręka Boga a także ręka diabła a pan jest najwyraźniej wyznawcą tego drugiego! – powiedział trzeci ekspert obrażonym głosem.

– Drodzy panowie czy ostrość naszych wypowiedzi nie jest przypadkiem dowodem na nierozstrzygalność tak postawionej tezy dotyczącej świata? – spytał pierwszy ekspert ale nikt go już nie słuchał, gdyż dwaj pozostali eksperci w między czasie umarli. Jeden na zawał serca drugi na galopujący nowotwór. Gdy pierwszy ekspert spostrzegł, co stało się z kolegami nie był w stanie sobie przypomnieć, których z nich, jakie wygłaszał poglądy? Gdy się nad tym zastanawiał analizując poszczególne wypowiedzi nieżyjących kolegów sam zmarł, równie nagle jak oni. Tym razem był to wylew.

Eksperci
Oceń artykuł

Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.

6 komentarzy

  1. Jednostka w sprawie globalnej nie ma wpływu choćby nie wiem co

  2. Ale cos sie dzieje…Na co mamy wpływ?

  3. Hehe świetne! Można to przyłożyć do codziennych sytuacji :-)

  4. A życie toczy się dalej, ale co „idioci” zamieszania narobią, co ludzi nastraszą to ich…

  5. Dlatego warto najpierw zadać sobie pytanie, czy pytanie które chcę wypowiedzieć ma sens? :)
    Pozdrawiam

  6. Podyskutowaliśmy sobie. To teraz na herbatkę :)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.